Zakładasz firmę? A może ją powiększasz o kolejną siedzibę? Lub szykujesz swój biznes do przeprowadzki? Z tego artykułu dowiesz się, które rozwiązanie jest lepsze: zakup lokalu użytkowego czy jego najem.
Jako naród jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do własności. Dotyczy to m.in. nieruchomości, co widać w statystykach. Co ciekawe, często bogatsze społeczeństwa Europy Zachodniej preferują wynajem. Czy to dobry trend? Nie będziemy tego rozstrzygać odnośnie nieruchomości mieszkaniowych, jednak zastanowimy się, jak to wygląda w odniesieniu do lokali użytkowych.
Niewątpliwie własny lokal jest istotnym składnikiem majątku firmy. Zredukuje też koszty związane z najmem – nie trzeba będzie płacić właścicielowi lokalu. Pozostaną opłaty administracyjne, rachunki oraz podatek od nieruchomości. Jednak w przypadku dobrze prosperującego biznesu pojawienie się wydatku związanego z najmem nie musi być mocnym argumentem przeciw. Szczególnie, jeżeli równoważone jest to zyskami.
Decydując się na zakup lokalu należy też pamiętać, iż jest to rozwiązanie mniej elastyczne. Jeśli spodziewamy się, że w najbliższej przyszłości z jakichkolwiek powodów możemy ponownie chcieć zmienić siedzibę firmy, własny lokal będzie utrudnieniem. Trzeba go będzie albo sprzedać, albo przeznaczyć na wynajem. Co da firmie dodatkowy przychód, jednak będzie się też wiązało z koniecznością nadzorowania wynajmu.
W przypadku lokalu użytkowego na wynajem nasze zobowiązania są minimalne. Nie oznacza to, że ich nie ma. Zazwyczaj właściciel wymaga podpisania umowy na dłuższy okres. Czasami jest to nawet rok, więc szybka zmiana lokalu również nie będzie możliwa.
W niektórych sytuacjach zakup lokalu może nie być możliwy z przyczyn innych niż finansowe. Jest tak, gdy zależy nam na konkretnej lokalizacji, a nie ma tam nieruchomości na sprzedaż, są za to na wynajem. Zazwyczaj występuje to w atrakcyjnych miejscach, o dużym przepływie klientów, z dostępem do transportu i parkingów. Właściciele lokali w takich okolicach rzadko decydują się je sprzedać. Wynajmują je, traktując to jako źródło pasywnego dochodu.
Wynajmowany lokal może narzucić nam ograniczenia, jeśli chodzi o aranżację. To już zależy od właściciela i podpisanej umowy, ale często nie będziemy mogli go w pełni dostosować do swoich potrzeb, tak jak to ma miejsce w przypadku lokalu własnego. Przeniesienie lekkich ścianek działowych czy zmiana wystroju nie będą problemem, lecz już cięższe prace budowlane mogą być przez właściciela niemile widziane.
Szukając więc siedziby dla swojej firmy, przejrzyj oferty lokali na sprzedaż oraz na wynajem i na podstawie konkretnych informacji, takich jak lokalizacja, standard, powierzchnia oraz cena, podejmij decyzję, co będzie korzystniejsze dla twojego biznesu.