Mieszkanie to ogromny wydatek. Nie ma co ukrywać – dla wielu z nas największy w życiu, a do tego często wiążący się z wzięciem na siebie zobowiązania na kilkadziesiąt lat (w postaci kredytu hipotecznego). Dlatego niezwykle ważne jest, aby dobrze wybrać swoje nowe lokum. W tym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę, przeglądając mieszkania na sprzedaż.
Pierwsza decyzja, którą musisz podjąć, to czy chcesz mieszkanie nowe, czy z rynku wtórnego. Zazwyczaj jest to spora różnica w cenie, nawet ok. 20% na korzyść lokali używanych, więc niewielkie są szanse na to, iż będziesz rozważał rynek wtórny i pierwotny równocześnie.
Jeśli jest to mieszkanie z rynku wtórnego, dokładnie sprawdź dewelopera. Możesz skontrolować informacje o nim zawarte w KRS, jednak warto też poznać dotychcza zrealizowane przez niego inwestycje. Opinie lokatorów powiedzą ci bardzo dużo na temat jakości wykonania, reklamacji, jak i samego procesu sprzedaży.
Przejdźmy teraz do rzeczy, które są już niezależne od tego, czy kupujesz mieszkanie nowe, czy używane. Na to należy zwrócić uwagę, aby wybrać dobry lokal:
1. Lokalizacja
Tutaj nie ma uniwersalnych zaleceń, ponieważ lokalizacja musi być dopasowana do twoich potrzeb i preferencji. Warto zadbać o to, aby mieszkanie było w pobliżu miejsca pracy oraz ew. szkół, jeśli masz dzieci. Zaoszczędzisz na tym mnóstwo stresu i pieniędzy związanych z codziennym dojeżdżaniem.
Lokalizacja to także dostęp do zaplecza handlowego i usługowe, jak też do transportu publicznego. Zwróć na to uwagę. Do tego dochodzi kwestia okolicy: czy jest spokojna czy głośna, jaka jest jakość powietrza, czy w pobliżu są parki, jakie inwestycje są planowane w sąsiedztwie?
2. Układ pomieszczeń
Często największą uwagę zwraca się na metraż mieszkania, mniejszą zaś na układ pomieszczeń. To błąd, ponieważ na kiepskiej aranżacji można stracić efektywnie nawet kilkanaście metrów. Chodzi tu chociażby o sytuacje, gdy w mieszkaniu są bardzo długie korytarze. Niczemu one nie służą, zajmują jednak przestrzeń. Ze względu na to często lokal o powierzchni powiedzmy 60 mkw. będzie bardziej funkcjonalny niż 70-metrowe mieszkanie ze źle rozplanowanymi pokojami. Jeśli kupujesz z myślą o rearanżacji, sprawdź najpierw, które ściany są nośne oraz gdzie znajdują się ciągi wentylacyjne oraz wodno-kanalizacyjne, tak abyś rzeczywiście mógł zrealizować swoje plany.
3. Technologia wykonania budynku
To jest rzecz bardzo ważna z punktu widzenia eksploatacji. Nowoczesne bloki zazwyczaj mają lepszą izolację termiczną i akustyczną. W starszych koniecznością jest, aby było dodatkowo doizolowane. Istotna jest też jakość zamontowanych okien.
Jeśli oglądasz mieszkanie na najwyższym piętrze, dowiedz się, czy dach jest dobrze izolowany oraz czy nie występują nieszczelności (pamiętaj, że dachy o skomplikowanej bryle często przeciekają).
4. Podmiot zarządzający.
Sprawdź, kto zarządza budynkiem – czy jest to spółdzielnia, wspólnota czy może zarządca. Dzięki temu będziesz się też mógł dowiedzieć, na ile to zarządzanie jest sprawne, bo zdarza się, iż koszty są za wysokie oraz występuje niemoc wobec sytuacji konfliktowych. Na tym etapie warto też dowiedzieć się, jakie są koszty eksploatacji mieszkania. Wysokość czynszu potrafi różnić się bardzo znacznie, zależnie od tego, kto zarządza budynkiem oraz w jakim jest on stanie. Stary budynek wymaga kosztownych remontów, co powoduje, iż część czynszu przeznaczona na fundusz remontowy będzie wysoka.