Spadek może znacząco powiększyć nasz majątek, ale zdarzają się też sytuacje, w których dziedziczenie wiąże się z kłopotami. Jeśli nieruchomość, który otrzymaliśmy w spadku, jest zadłużona, warto zastanowić się nad jej przyjęciem. Kwestie spadkowe mogą wiązać się ze stresem również, wtedy gdy osób z prawem do spadku jest kilka i nie mogą dojść do porozumienia. Jakich formalności należy dopełnić, gdy dziedziczymy nieruchomość i kiedy spadek przyniesie nam korzyści?
Co warto wiedzieć o dziedziczeniu?
Według polskiego prawa spadkobiercą może być każdy, kogo wyznacza do tego testament lub zyskał tę rolę na mocy ustawy. Dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo nad ustawowym. Testament to ważny dokument, który wymienia konkretne osoby mające prawo do majątku po śmierci spadkodawcy. Jeśli autor testamentu nie wskazał w nim, jak ma być podzielony majątek, jest on rozdzielany między spadkobierców po równo. A co z osobami, które nie zostały wymienione w testamencie, a ustawowo powinny dziedziczyć część majątku? Mają one prawo do zachowku, czyli świadczenia finansowego, które ma zaspokoić ich roszczenia.
Jeśli spadkodawca nie zostawił testamentu, o kwestiach dziedziczenia decyduje polskie prawo. Pierwszeństwo w tej sytuacji mają małżonek i dzieci właściciela majątku. Jeśli małżeństwo było oparte na wspólnocie majątkowej, to małżonek zachowuje połowę majątku i dziedziczy połowę pozostałej jego części. Gdy najbliższa rodzina spadkodawcy nie żyje lub nie miał on dzieci, prawa do spadku przechodzą na dalszą rodzinę na przykład jego rodzeństwo. Majątek osób bez rodziny po ich śmierci przechodzi w ręce samorządu na terenie, na którym mieszkały.
Ważne formalności spadkowe
Procedurę dziedziczenia można przeprowadzić dwiema ścieżkami. W pierwszej wszyscy spadkobiercy spotykają się u notariusza, by urzędnik sporządził akt dziedziczenia. W tym dokumencie wskazane są udziały poszczególnych osób w majątku zmarłego. Jest to najprostsze rozwiązanie, które można zastosować, gdy wszystkie osoby dziedziczące są zgodne co do podziału masy spadkowej.
Nie zawsze tak jednak jest i czasem niezbędne jest sądowe stwierdzenie nabycia spadku. Procedura ta może być zainicjowana przez każdego, kto ma interes prawny we wskazaniu kto i na jakich zasadach ma dziedziczyć po zmarłym. Wniosek o sądowe stwierdzenia praw do dziedziczenia składa się w sądzie rejonowym działającym na terenie miejsca zamieszkania spadkodawcy lub tam, gdzie zlokalizowany jest jego majątek. Następnie sąd bada sprawę spadkową i zwykle po 6 miesiącach uzyskujemy wyrok. W postanowieniu sądu wymienione są osoby, które mogą dziedziczyć majątek na określonych przez sędziego zasadach.
Warto podkreślić, że długi obciążające nieruchomości tworzące masę spadkową przechodzą na spadkobiercę. Dlatego warto zastanowić się, czy procedura dziedziczenia zawsze przyniesie nam korzyści. Według polskiego prawa długi osoby zmarłej nie znikają po jej śmierci, Spadek przyjmuje się z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza, czyli również z długami. Osoby, które nie chcą regulować zobowiązań spadkodawcy, mogą zrezygnować ze swoich praw do dziedziczenia.