PixelBud Ostróda

Co wpływa na cenę mieszkania

2 lutego 2022

Na cenę mieszkania wpływ ma wiele czynników. Nie są to abstrakcyjne cechy, wskazane przez analityków, ale takie, które po prostu wpływają na to, jak dobrze się użytkuje dany lokal. W tym artykule wymieniamy najważniejsze rzeczy decydujące o tym, ile zapłacimy za metr kwadratowy własnego M.

Po pierwsze – lokalizacja

“Starzy wyjadacze” rynku nieruchomościowego lubią twierdzić, że “lokalizacja to wszystko”. Mimo że to twierdzenie może brzmieć na przesadzone, jest w nim sporo prawdy. Weźmy chociażby pod lupę tak skrajny przykład jak śródmieście Warszawy. Nieważne jaki lokal położony w centrum stolicy wystawisz na sprzedaż, i tak osiągnie on astronomiczną cenę. Wynika to z tego, iż nawet koszt remontu przy takiej średniej cenie metra kwadratowego, nie jest aż tak istotny.

Jeżeli na zakup mieszkania patrzysz perspektywicznie i chciałbyś, aby zyskiwało ono na wartości, nie masz jednak ogromnych środków (lub zdolności kredytowej), szukaj okolic z perspektywami. Czyli takich, gdzie planowana jest rozbudowa infrastruktury oraz będą realizowane kolejne inwestycje mieszkalne. Doskonały przykład to zakup taniego mieszkania gdzieś, gdzie za kilka lub kilkanaście lat powstanie stacja metra. Spowoduje to skokowy wzrost ceny. Dlatego mieszkania w Warszawie i innych dużych miastach cieszą się takim powodzeniem sprzedaży.

Po drugie – wielkość

Zależność ceny mieszkania od jego wielkości nie jest aż tak prosta. Oczywiście generalnie jest tak, że im większy lokal, tym droższy. Jednak jeśli dokładnie przyjrzysz się relacji wzrostu ceny do wzrostu metrażu, zauważysz, iż nie jest ona stała. Metr kwadratowy małego mieszkania jest droższy (często – dużo droższy) od metra kwadratowego dużego mieszkania. Szczególnie drastyczne są różnice, gdy porównasz sobie kawalerki z lokalami o powierzchni powyżej 80 metrów.

Z tego względu mieszkania o powierzchni do 40 metrów kwadratowych są bardzo lubiane przez inwestorów. Nie tylko są niezwykle “chodliwe” (łatwo je sprzedać), ale też zapewniają rekordową cenę metra kwadratowego.

Po trzecie – liczba i układ pomieszczeń

Mieszkanie to bardzo duży wydatek. Na tyle duży, że mało kogo stać na to, aby zrealizować wszystkie swoje marzenia odnośnie M, nie idąc na kompromisy. Z tego względu coraz bardziej cenione są mieszkania funkcjonalne, o dużej licznie pomieszczeń zmieszczonej na dosyć niewielkiej powierzchni. Lokal 60 mkw z dwoma pokojami będzie zazwyczaj tańszy niż taki sam metraż z 3 pokojami. Dotyczy to nie tylko liczby pomieszczeń, ale też ich układu. Głównie istotne jest, aby pokoje nie były przechodnie, ale też znaczenie może mieć to, czy kuchnia jest oddzielnie, czy może połączona z salonem (co obecnie jest rozwiązaniem preferowanym przez klientów).

Po czwarte – standard

Wielu klientów wydaje wszystkie oszczędności lub całą zdolność kredytową w momencie zakupu lokalu. Zakłada więc, iż przez długi czas nie będzie w niego raczej inwestować. Z tego względu pożądany jest jak najwyższy standard mieszkania – taki, aby lokator mógł się wprowadzić od razu i czerpać radość z codziennego życia we własnym komfortowym oraz estetycznym M.

Kryterium standardu dotyczy nie tylko samego lokalu, ale też całego budynku. Nowoczesne bloki mają lepszą izolację termiczną i akustyczną, szersze klatki schodowe, często dostęp do podziemnych parkingów, komfortowe windy, duże balkony – to wszystko wpływa na wyższe ceny metra kwadratowego. Jednak dzięki temu też można upolować okazję w dobrej lokalizacji, kupując relatywnie tanio własne M w bloku z płyty położonym w pobliżu centrum miasta.

Po piąte – piętro

Zależność ceny od piętra jest dosyć prosta – zazwyczaj tańsze są mieszkania na parterze (hałas, niedogrzanie, zagrożenie włamaniem) oraz na najwyższym piętrze (duże wahania temperatury, ryzyko przecieków z dachu). Jeśli budynek nie ma windy, ceny lokali mogą spadać na wyższych piętrach. Jeżeli zaś winda jest, może się okazać, iż im wyżej, tym drożej – tak jest w przypadku, gdy wysoko położone mieszkania oferują ładny widok i lepsze nasłonecznienie.

Dodane w Kupno nieruchomości
Dodaj komentarz do artykułu