PixelBud Ostróda

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera

2 lutego 2022

Mieszkanie nowe czy używane? Jakie są argumenty za tym, aby nabyć lokal o dewelopera? W tym artykule przedstawiamy listę rzeczy, które zyskasz, decydując się na rynek pierwotny.

1. Nowoczesny budynek

W budownictwie mieszkaniowym, tak jak i w każdej innej dziedzinie ludzkiej działalności, nieustannie dokonuje się postęp technologiczny. Dzięki temu deweloperzy stosują coraz to nowsze materiały oraz rozwiązania budowlane. Rosną także standardy, często wymuszane przepisami. Dlatego w nowym budynku można się spodziewać lepszej izolacji zarówno akustycznej, jak i termicznej. Będzie więc ciszej, a i rachunki za ogrzewanie będą mniejsze, niż w starym mieszkaniu. Nie można też zapominać o innej konstrukcji wentylacji – nie zdarzają się już sytuacje, że z kratki wentylacyjnej lecą do ciebie zapachy z kuchni sąsiada mieszkającego niżej, ponieważ każdy lokal ma oddzielny pion. Również montowane są lepszej jakości okna, trzy- lub nawet czterowarstwowe, doskonale tłumiące odgłosy z zewnątrz.

Dodatkowy atut nowoczesnych budynków to szersze korytarze i klatki schodowe, przestronne i ciche windy, podziemne parkingi. Jeśli chodzi o windy, to również w nowych inwestycjach są standardem, czego nie można powiedzieć o starszych budynkach, gdzie często przy czterech kondygnacjach nie ma dźwigu osobowego. Również w świeżo oddawanej do użytku inwestycji możesz liczyć na dużo większy balkon, a nawet taras. Na parterze zdarzają się ogrody. Z kolei w obrębi mieszkań bywa przewidziana przestrzeń na garderobę i przykuchenną spiżarnię.

2. Nowe technologie

Powiew nowoczesności w budownictwie mieszkaniowym to nie tylko rzeczy bezpośrednio związane z konstrukcją budynku. Często w świeżo oddanych inwestycjach dostaniesz do dyspozycji nowe technologie, takie jak chociażby pompa ciepła czy elementy smart home (inteligentnego budynku). Te ostatnie mogą być montowane już przez dewelopera i nie tylko poprawiają komfort korzystania z mieszkania, ale też często obniżają koszty jego eksploatacji.

3. Brak barier

Jednym ze znaków nowych czasów jest zwracanie większej uwagi na potrzeby osób z wszelkiego rodzaju ograniczeniami. Często stosuje się hasło “architektura bez barier”, czyli taka, która umożliwia swobodne korzystanie z budynku przez osoby na wózkach czy kobiety z dziećmi. W starych budynkach królują wąskie korytarze, strome podjazdy, ciasne windy lub nawet ich brak. W nowych budynkach zapewnione jest spełnienie standardów dostępności, dzięki czemu mieszkanie w takim miejscu jest bardziej komfortowe. Nawet jeżeli obecnie jesteś w 100% sprawny, warto to mieć na uwadze, jeśli zamierzasz w danym miejscu spędzić także starość.

4. Pełna aranżacja

Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera jeszcze na etapie jego budowy, powinieneś mieć niemal pełną swobodę jego aranżacji. Dotyczy to nie tylko rozkładu instalacji elektrycznej (a więc gniazdek i punktów oświetlenia), ale też ścian działowych. Dzięki temu możesz stworzyć sobie ogromną przestrzeń dzienną lub, odwrotnie, wydzielić jak największą liczbę pokoi.

Deweloperzy często oferują też usługę wykończenia “pod klucz”. Dzięki niej nie będziesz musiał w ogóle zajmować się aranżacją mieszkania. Profesjonalne studio wykona projekt, a ekipa dewelopera go zrealizuje. Tobie pozostanie wprowadzenie się do świeżego, pięknie urządzonego lokalu.

5. Bycie pierwszym lokatorem

Każdy, kto odbierał samochód z salonu, wie, jak przyjemnym uczuciem jest bycie pierwszym właścicielem. Dotyczy to także mieszkania. Świeży zapach, całkowita neutralność – dla wielu osób jest to atut nie do przecenienia!

6. Brak podatku PCC 2%

Na koniec zostawiliśmy argumenty finansowe. Po pierwsze: kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, nie zapłacisz podatku od czynności cywilnoprawnych. Dla lokalu używanego wynosi on 2%. Dla nowego pojawia się w sytuacji, gdy kupujesz go za kredyt – wtedy zapłacisz 0,01%, ale tylko od kwoty hipoteki.

7. Nowe mieszkanie to dobra inwestycja

Raczej ciężko znaleźć nowe inwestycje, które nie zyskują na wartości. Tak więc mimo wysokiej wyjściowej ceny mieszkania, ostatecznie i tak na nim zarobisz, jeśli np. za kilka lat zdecydujesz się je sprzedać. Do tego sprzedaż będzie łatwiejsza, ponieważ budynek jest nowszy i w lepszym standardzie.

Dodane w Kupno nieruchomości
Dodaj komentarz do artykułu