PixelBud Ostróda

Finansowanie zakupu mieszkania: opcje kredytowe i dopłaty

19 października 2023

Na przestrzeni ostatnich lat rząd miał różne pomysły na wsparcie Polaków w drodze do pierwszego mieszkania. Dostępne były kredyty z dopłatami m.in w ramach programów „Rodzina na swoim” czy „Mieszkanie dla młodych”. Od lipca 2023 ruszyło popularne działanie, którego mechanizm jest podobny. Za pośrednictwem programu „Bezpieczny Kredyt 2%” państwo pokrywa część raty, aby zapewnić inwestorom stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego. Czy to jedyne dostępne formy wsparcia w finansowaniu zakupu nieruchomości mieszkalnej?

Ze względu na wysokie koszty zakupu mieszkania wszelkie rodzaje systemowego wsparcia w spłacie hipoteki są na wagę złota. Nic więc dziwnego, że „Bezpieczny Kredyt 2%”, z którego można korzystać od lipca 2023, cieszy się tak ogromną popularnością. Został on zbudowany na wzór poprzednich programów dopłat. Aby zostać jego beneficjentem, trzeba jednak spełniać bardzo konkretne kryteria dotyczące między innymi wieku. Prócz tego ten konkretny program skierowany jest do wszystkich, którzy nie posiadają jeszcze prawa własności do żadnego lokalu mieszkalnego czy domu. W założeniu ma on ułatwiać zakup pierwszej nieruchomości przez osoby, które nie ukończyły 45 lat.

Oprócz tego program „Pierwsze Mieszkanie”, w ramach którego można ubiegać się o BK 2%, daje też możliwość długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Można to robić, korzystając z atrakcyjnego bonusu, jeśli tylko założy się konto mieszkaniowe. Opcja ta jest szansą na efektywne oszczędzanie na wkład własny. Konto mogą też założyć rodzice swoim nastoletnim dzieciom, by wcześnie zacząć zbierać środki na ich pierwsze lokum.

Obecnie w naszym kraju działa też „Kredyt bez wkładu własnego”. Jest on powiązany z ustawą o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która weszła w życie 15 listopada 2021 roku. Działanie to umożliwia uzyskanie kredytu bez konieczności posiadania oszczędności na wkład własny. Beneficjentom gwarancję takiego wkładu zapewnia BGK. Co ważne ze wsparcia pod postacią „Kredytu bez wkładu własnego” i BK 2% można korzystać równocześnie. Dzięki temu droga do własnego lokum dla młodych ludzi może być jeszcze łatwiejsza.

Programy rządowe oparte na systemie dopłat obejmują różne grupy społeczne, a tworzący je specjaliści starają się dbać o to, by odpowiadały ich potrzebom. Między innymi dlatego oferta tego rodzaju wsparcia często się zmienia. Obecnie z dopłat do kredytów hipotecznych mogą korzystać zarówno osoby bez prawa własności, jak i wieloosobowe gospodarstwa domowe. Dla tej drugiej grupy rząd przygotował „Rodzinny kredyt mieszkaniowy”. W ramach tej formy wsparcia można otrzymać pomoc w spłacie kredytu zarówno na pierwsze lokum, jak i kolejne mieszkanie lepiej spełniające potrzeby wszystkich lokatorów.

Aktualne standardowe oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi niemal 8,5% w skali roku. Oznacza to, że zobowiązanie długoterminowe, jakim z natury są pożyczki hipoteczne, wiąże się z naprawdę sporymi kosztami całkowitymi. Nic więc dziwnego, że wszelkiego rodzaju wsparcie jest dla inwestorów cenne. Widać to na przykładzie BK 2%, który nie tylko miał ogromny wpływ na wzrost popytu w branży mieszkaniowej. Jego popularność przerosła też prognozy analityków. 

Dodane w Kupno nieruchomości
Dodaj komentarz do artykułu