PixelBud Ostróda

Nowe mieszkanie – na parterze czy na piętrze

2 lutego 2022

Wertykalne położenie mieszkania w budynku, czyli to, na jakim znajduje się ono piętrze, to jeden z podstawowych czynników wpływających na cenę. Cena zaś odzwierciedla atrakcyjność lokalu, ta zaś wyrażana jest pożądanymi przez lokatora cechami. To, jak wysoko nad poziomem gruntu znajduje się lokal to bardzo istotny aspekt codziennej eksploatacji własnego M. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup, przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy, jakie są wady i zalety mieszkań na parterze i na piętrze.

Parter czyli… co?

Na pewno szukając mieszkania masz w głowie podstawowe wytyczne, jak chociażby minimalny metraż, liczba pomieszczeń, to, czy kuchnia ma być oddzielona, czy połączona z salonem. Zastanawiałeś się też nad tym, na jakim piętrze ma być położone mieszkanie? Jeśli nie, to czas na to, ponieważ będzie to miało duży wpływ na satysfakcję z codziennej eksploatacji lokalu.

Pisząc o parterze oraz piętrze należy mieć na uwadze, że pojęcia te nie zawsze są jednoznaczne. Wynika to z tego, iż nie wszystkie budynki mają taką samą konstrukcję. Czasami bloki mieszkalne nie są podpiwniczone i wtedy komórki lokatorskie oraz garaże znajdują się na poziomie gruntu. W takich miejscach właściciele mieszkań “parterem” często nazywają pierwsze piętro, ponieważ dopiero tam znajdują się lokale mieszkalne. Niejednoznaczność może też spowodować położenie budynku na nierównym terenie. Wtedy od strony pochyłości wystąpić może większa różnica wysokości, co powoduje częściowe wysunięcie piwnicy ponad linię gruntu, a parter wynosi wyżej. Tutaj często stosuje się nazwę “wysoki parter”.

Co lepsze – parter czy piętro?

Mieszkania na parterze posiadają jedną ogromną zaletę – szybko się można do nich dostać. Jest to szczególnie istotne w blokach, w których nie ma windy. Jednak tam, gdzie zamontowano dźwig osobowy, zależność atrakcyjności mieszkania od piętra jest dużo mniejsza.

Jednak obok tej zalety występuje też szereg wad. Należy pamiętać, że klatka schodowa to ciąg komunikacyjny i codziennie będą nią wędrować lokatorzy budynku. Im niżej położone mieszkanie, tym więcej osób będzie je mijać w drodze do swojego lokalu. Z tego względu na parterze, o ile nie mamy dobrej izolacji akustycznej, często możemy słyszeć odgłosy dochodzące zza drzwi wejściowych. Przełoży się to także na więcej brudu na klatce schodowej, szczególnie w porach roku, gdy jest sporo błota – będzie ono wnoszone przez każdą osobę wędrującą klatką schodową w górę.

Odgłosy do mieszkania na parterze docierają nie tylko z klatki schodowej, ale też z zewnątrz. Nisko położone okna sprawiają, iż będziemy słyszeć parkujące samochody, przechodniów czy osoby, które zatrzymały się pod blokiem, aby porozmawiać. Tutaj sytuację również ratuje izolacja akustyczna – dobrej klasy okna.

W starszym budownictwie, gdzie jest słaba izolacja, parter może też być “zimną kondygnacją”. Wynika to z tego, że od dołu sąsiaduje z niegrzanymi piwnicami, przez rachunki za ogrzewanie będą wyższe.

Jeśli chodzi o mieszkanie na piętrze, to posiada ono zalety mieszkania na parterze, a jednocześnie w dużym stopniu ma ograniczone jego wady. Nadal położone jest nisko i zza okien będzie prawie wszystko słychać, jednak już ciszej. Istotna jest też sprawa bezpieczeństwa – do okna mieszkania na parterze jest dostęp bezpośrednio z gruntu, do okna na pierwszym piętrze już nie. Jednocześnie pierwsze piętro to nadal bardzo łatwy i szybki dostęp. Nawet, jeśli w budynku nie ma windy, wymaga to zaledwie pokonania kilkudziesięciu schodków, co nie jest problemem nawet, gdy trzeba wnieść ciężkie torby czy przenieść meble.

Jak już zaznaczyliśmy, sytuacja wygląda inaczej, gdy mamy do czynienia z tzw. wysokim parterem. Najlepiej będzie, jeśli osobiście obejrzysz budynek, bo może się okazać, że w rzeczywistości taki parter to tak naprawdę pierwsze piętro.

Dodane w Kupno nieruchomości
Dodaj komentarz do artykułu