Duże mieszkanie daje możliwość dokonania podziału na dwa mniejsze, co może okazać się korzystną inwestycją. Czasem sytuacja życiowa sprawia, że duży metraż przestaje być potrzebny i wówczas wyodrębnione drugie mieszkanie można wynająć. Należy jednak wiedzieć, jakie kryteria musi spełniać mieszkanie, aby można było dokonać podziału oraz jakie obowiązują nas procedury.
Samowolny podział mieszkania na dwa oddzielne lokale jest niezgodny z prawem. Mieszkanie, aby mogło podlegać podziałowi, musi spełniać kryteria techniczne i budowlane określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych. Aby można było podzielić mieszkanie, musi ono mieć dwa osobne wejścia z klatki schodowej oraz odrębną łazienkę i WC. Lokale powstające w wyniku podziału, muszą być wydzielone ścianami trwałymi i mieć powierzchnię minimum 25 mkw., a pomieszczenia muszą spełniać warunki stałego pobytu. Spełnianie wymienionych wymagań przez mieszkanie, które właściciel planuje podzielić, powinno być potwierdzone przez inspektora nadzoru technicznego lub budowlanego i przedstawione na planie.
Przed przystąpieniem do podziału mieszkania trzeba uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej na wydzielenie lokalu. Zgoda musi mieć formę uchwały. Gdyby wspólnota nie wyraziła zgody na wprowadzenie takich zmian, wówczas właściciel nieruchomości może wnieść sprawę do sądu. Po uzyskaniu zgody spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub w skrajnym przypadku – sądu, należy uzyskać potwierdzenie spełnienia wymogu niezależności lokalu, które wydaje starosta lub prezydent miasta, w przypadku miast na prawach powiatu. Następnie w zależności od planowanych prac remontowych lub budowlanych należy uzyskać pozwolenie na budowę, lub dokonać zawiadomienia. Projekt podziału mieszkania powinien zostać sporządzony przez architekta, co pozwoli uniknąć błędów, a tym samym zaoszczędzić nam dodatkowych kosztów. Na podział mieszkania często decydują się właściciele lokali w kamienicach, które zwykle mają duże i przestronne pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że jeżeli budynek wpisany jest do rejestru zabytków, wymagana jest zgoda konserwatora na dokonywanie jakichkolwiek prac budowlanych. Ostatni krok to ustalenie indywidualnej własności lokali, które powstały w wyniku podziału. W tym celu sporządza się akt notarialny wraz z wnioskiem o dodanie stosownych wpisów w księdze wieczystej, który złożyć należy w sądzie.
Podział mieszkania na dwa mniejsze może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują aż tak dużego lokum, za to chciałyby dodatkowo zarobić. Wówczas w jednym z lokali można wciąż mieszkać, a drugi sprzedać bądź wynająć. Wyodrębnienie dwóch mniejszych lokali może też być dobrym pomysłem pod kątem inwestycyjnym. Często łatwiej jest sprzedać, czy wynająć dwa mieszkania o mniejszym metrażu niż jedno duże i przynosi to większe korzyści finansowe.