PixelBud Ostróda

Stan surowy, deweloperski, pod klucz – co to oznacza

2 lutego 2022

Gdy myślisz o zakupie domu lub mieszkania z rynku pierwotnego, zapewne do głowy przychodzi ci, że to niezwykle wygodne rozwiązanie, w którym po odbiorze nieruchomości możesz się wprowadzić do świeżego, urządzonego lokalu. Jednak w rzeczywistości występują różne stopnie wykończenia, a taki przytoczony przed chwilą nazywa się “pod klucz” i jest spotykany najrzadziej. W tym artykule omówimy trzy podstawowe stany wykończenia nowych lokali mieszkaniowych: stanu surowego, deweloperskiego i pod klucz.

Zacznijmy od tego, że powyższe terminy nie są nigdzie formalnie sprecyzowane, tj. nie znajdziemy ich w żadnej ustawie czy innym akcie prawnym. Są raczej zdefiniowane zwyczajowo, a przez to też nie są precyzyjne. Z tego względu, jeśli planujesz zakup, musisz dopytać się dewelopera, co konkretnie obejmuje u niego konkretny stan.

Stan surowy

Stan surowy występuje w dwóch wariantach – otwartym i zamkniętym. Stan surowy otwarty oznacza, iż otrzymujemy “skorupę” budynku, czyli budynek bez okien i drzwi, zazwyczaj z wykonaną instalacją kominową, ewentualnie z orynnowaniem, także ze schodami. Zamknięcie tego stanu polega na zamontowaniu drzwi, okien, a czasami też bramy.

Ze zrozumiałych względów na rynku nie są oferowane mieszkania w stanie surowym. Za to często można nabyć dom na takim etapie budowy, a następnie zająć się samodzielnym dokończeniem inwestycji.

Stan deweloperski

To jest stan, w którym najczęściej na rynek trafiają mieszkania, ale też domy, w tym szeregowce. Dokładny zakres stanu deweloperskiego jest określony w umowie zawieranej z inwestorem. Standardowo jest tutaj wszystko to, co w stanie surowym zamkniętym, plus zamontowana instalacja wodna i kanalizacyjna, jak też instalacja elektryczna oraz CO (w tym mogą być również grzejniki lub ogrzewanie podłogowe). Budynek powinien być ocieplony, mieć zamontowane parapety. Ściany są otynkowane, chociaż mogą wymagać jeszcze nałożenia gładzi.

Stan “pod klucz”

Nieruchomość w takim standardzie wykończenia nadaje się praktycznie do natychmiastowego zamieszkania. Jest to więc niezwykle komfortowe rozwiązanie, chociaż też może być najdroższe. Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać część prac.

W stanie “pod klucz” deweloper często oferuje kilka poziomów wykończenia. Zazwyczaj są trzy: podstawowy, podwyższony oraz luksusowy. Różnią się jakością zastosowanych materiałów. Zaletą tego typu wykończenia jest też to, że wnętrza projektowane są przez profesjonalne studio, dzięki czemu zazwyczaj będą dużo lepiej zaaranżowane niż przy samodzielnym urządzaniu lokalu.

Jaki poziom wykończenia wybrać?

Jest to kwestia zależna od preferencji i możliwości kupującego. Czasami o zakupie domu w stanie surowym może zadecydować wyjątkowo atrakcyjna cena, bo np. ktoś sprzedaje inwestycję, której nie był wstanie dokończyć. Innym razem opcja “pod klucz” okaże się najkorzystniejsza, ponieważ deweloper ma dostęp do tańszych materiałów i tańszego wykonawstwa.

Największa popularność stanu deweloperskiego wynika z tego, że jednocześnie pozwala on zaoferować klientowi dobrą cenę, ale też daje mu możliwość samodzielnego wykończenia wymarzonego własnego M. Niestety oznacza to też, iż przed wprowadzeniem się nowy lokator jeszcze przez kilka miesięcy będzie zajmował się aranżacją nowego lokalu, co nie dla każdego jest wymarzonym zajęciem. Kosztuje to nie tylko sporo pieniędzy, ale też wymaga sporo czasu.

Na pewno “niższymi” poziomami wykończenia powinny być zainteresowane osoby, które chcą później wykończyć lokal samodzielnie lub stopniowo, metodą gospodarczą. To pozwoli im poczynić spore oszczędności, szczególnie teraz, gdy usługi wszelkiej maści fachowców są takie drogie.

Dodane w Kupno nieruchomości, Słownik nieruchomości
Dodaj komentarz do artykułu