PixelBud Ostróda

Zakup nowego mieszkania a nadzór inwestorski

3 listopada 2022

Nadzór inwestorski, zwany też projektowym, to usługa, która może zainteresować właścicieli mieszkań na etapie prac wykończeniowych. O nadzorze projektowym z pewnością słyszeli ci, którzy zatrudniali do nowego mieszkania projektanta wnętrz. Nadzór i wsparcie tego typu proponowane jest zwykle w pakiecie usług dotyczących aranżacji wnętrz. Czym konkretnie zajmuje się inspektor projektowy i kiedy naprawdę warto skorzystać z usług takiego fachowca? Sprawdźmy.

Od wizji do wnętrza

Kupując nowe mieszkanie, chcemy je urządzić jak najwygodniej. Liczy się też wygląd wnętrza i właśnie dlatego wielu z nas stawia na profesjonalne aranżacje i zatrudnia specjalistę. Jego zadaniem jest zwykle stworzenie projektu, który wykorzystuje potencjał mieszkania i jest zachowany w stylu odpowiadającym mieszkańcom. Dobry projekt stworzony wraz z architektem wnętrz to jednak tylko połowa sukcesu. Mieszkanie trzeba wykończyć zgodnie z planem tak, aby efekt był zgodny z projektem i oczekiwaniami inwestorów. Oczywiście pieczę nad realizacją mogą sprawować sami właściciele. Co jednak w sytuacji, gdy nie mają na to czasu lub wystarczającej wiedzy?

Wykończenie wnętrza zgodnie z gotowym projektem w teorii może wydawać się proste. Wymaga jednak odpowiedniego kierowania ekipą budowlaną, kontroli zamówień i dostaw wyposażenia czy rozwiązywania bieżących problemów na każdym etapie prac. Wielu inwestorów zadania te przerastają . Na szczęście mogą wtedy liczyć na fachową pomoc inspektora projektowego. Najczęściej jest to pracownik biura aranżacji, które stworzyło dla nas projekt. Do jego najważniejszych zadań należy reprezentowanie nas w kontaktach z fachowcami i wsparcie ich w realizacji projektu.

Inspektor, prócz zgodności z planem, sprawdza też jakość pracy i wyłapuje na bieżąco ewentualne usterki. Dzięki temu mamy pewność, że wykończone mieszkanie nie będzie posiadało wad ukrytych. Nadzór projektowy polega również na kontrolowaniu logistyki i dostaw niezbędnych materiałów i sprzętów, tak by unikać opóźnień. Fachowiec, jeśli upoważni go do tego inwestor, sam zamawia meble i dodatki oraz kontroluje ich jakość.

Zakres prac inspektora nadzoru projektowego zależy od potrzeb właściciela mieszkania. Jeśli to konieczne, dokonuje on też rozliczeń w imieniu właściciela lokalu oraz podejmuje za niego ważne decyzje dotyczące prac. Jeżeli zdecydujemy się na jego pełną pomoc, możemy liczyć na to, że przyjdziemy do lokalu dopiero, gdy będzie gotowy. Ponieważ inspektor ponosi pełną odpowiedzialność za zgodność wystroju z planem, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy z podobnymi projektami. Tylko wtedy będzie dawał nam to, co najważniejsze, czyli poczucie, że nasze mieszkanie jest w dobrych rękach i wszystkie prace w nim odbywają się zgodnie z rachubami. Takie poczucie bezpieczeństwa jest w wielu przypadkach warte dodatkowego wydatku, z jakim związana jest współpraca z inspektorem inwestycyjnym.

Dodane w Kupno nieruchomości
Dodaj komentarz do artykułu